Miesiąc przed remontem dachu – czas próby?

Miesiąc przed remontem dachu – czas próby?

Prośba o modlitwę

Planowany przez nas od kilku lat remont kapitalny dachu dworu olszyńskiego, czyli głównego budynku założenia dworsko – parkowego Gdańsk Olszynka, staje się faktem. Jeden miesiąc i kilka dni dzieli nas od rozpoczęcia robót zasadniczych. Jest w związku z tym kilka pilnych tematów do modlitwy:

  1. Nie otrzymaliśmy dotacji na remont dachu dworu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (chociaż wniskowaliśmy o to już po raz czwarty) a obiecana przez śp. prezydenta Pawła Adamowicza pomoc ze środków gminy Gdańsk też stoi pod wielkim znakiem zapytania. Normalnie rozpatrzenie złożonych wniosków powinno nastąpić w styczniu, a jest koniec marca i jeszcze nie ma nawet komisji, która zajęłaby się tą sprawą. Obiecane wsparcie finansowe ze środków publicznych bardzo pomogłoby nam zmierzyć się z czekającym nas zadaniem. Już potrzebujemy kupować konieczne materiały.
  2. Bracia, którzy byli zaangażowani w codzienną pracę przy budowie sali nabożeństw nie tylko są dziś o cztery lata starsi, ale dosłownie wszyscy aktualnie mają problemy z kręgosłupem i z trudem się poruszają, a co mówić o wykonywaniu robót wysokościowych. Trzeba nam zaangażowania się innych, młodszych mężczyzn z naszego grona i ewentualnej pomocy wolontariuszy z zewnątrz.
  3. Tartak, w którym mamy zamówione drewno konstrukcyjne na więźbę dachową przechodzi bardzo trudny czas, zwłaszcza w sferze finansowej. Dostawa drewna jest zaplanowana na połowę kwietnia 2019. 
  4. Po odkryciu belek stropowych, do których będziemy mocować krokwie nowej więźby dachowej, okazało się, że końcówki wielu z nich są na tyle zniszczone, że trzeba je wymienić. To oznacza dodatkową pracę i koszty nie brane wcześniej pod uwagę.

Remont Dworu Olszyńskiego to ważna sprawa. Będąc jego właścicielami czujemy odpowiedzialność za doprowadzenie dworu do jego należytego wyglądu i w imię Boże zamierzamy się z tego zadania należycie wywiązać. Poza tym, ten budynek jest nam bardzo potrzebny do codziennej działalności naszego zboru.

Jako mniejszość wyznaniowa raczej już przestaliśmy liczyć na wsparcie rządowe. Zdaje się, że zza horyzontu wyłania się dla nas czas próby. Z wiarą będziemy stawiać jej czoła. W obliczu braku tej dotacji jeszcze większej realności nabierają słowa Pisma Świętego, które przyświecają mi od samego początku obecności na Olszynce: „Twoi ludzie odbudują odwieczne ruiny, podźwigniesz fundamenty poprzednich pokoleń…” [Iz 58,12].

Proszę o wsparcie w modlitwie. (mb)

Więcej o zadaniu, przed którym stoimy i o tym, jak możesz pomóc, czytaj – tutaj

Leave a comment